bumelant bumelant
299
BLOG

Panu Jareckiemu o lewicy i nie tylko

bumelant bumelant Polityka Obserwuj notkę 6

Pan Jarecki mocno się ostatnio wkurzył. Wkurzył się , bo nie lubi lewicy. W takim razie na poprawę humoru proponuję panu Jareckiemu tekst wybitnego publicysty Jacka Żakowskiego opublikowany w „Polityce” [nr 5(2540) 4.02.2006] – „Lewica, prawica, nerwica”.

Oto fragmenty:

 

Dlaczego do jednych z nas trafiają prawicowe argumenty, programy i ideologie, a innych przekonują argumenty, programy i ideologie kojarzone z lewicą? Na początku lat 60. jako jeden z pierwszych na to pytanie próbował odpowiedzieć amerykański psycholog Silvan Tomkins. Preferencje ideologiczne są ściśle związane z charakterami czy osobowościami wyznawców.

Lewicowość zdaniem Tomkinsa to zespół przekonań i postaw, w których potrzeby i emocje człowieka są wartością najwyższą i autonomiczną. Prawicowość zaś to wiara, że człowiek nie jest wartością samoistną, że jest podporządkowany innym, wyższym wartościom, którym powinien służyć. Sprzyjać temu mają zewnętrznie narzucane normy, których przestrzeganie jest obowiązkiem każdego. W prawicowym, normatywnym myśleniu, sztywne, ustanowione normy są kluczowym warunkiem utrzymania społecznego ładu, bo ludzie z natury są moralnie słabi, egoistyczni, leniwi, źli, bierni i asekuranccy. W tej logice na straży norm gwarantujących odpowiedni porządek stoją państwowe systemy nadzoru i karania. Bez nich ład publiczny musi się załamać.

Według Tomkinsa prawicowość jest skutkiem pesymizmu i niewiary w człowieka, tak jak lewicowość wynika z optymistycznej wiary, że ludzie są z natury dobrzy. W wydaniu konserwatywnym – polityka prawicowa objawia się hamowaniem przez państwo egoizmów i indywidualnych, niskich aspiracji za pomocą prawa zmuszającego wszystkich do życia według wyznaczonych zasad. W wydaniu liberalnym – ten sam pesymizm wyraża się wiarą, że społeczna suma egoistycznych instynktów (np. dążenia do osobistego bogactwa i władzy) służy wspólnemu dobru. Różnice między prawicowym a lewicowym myśleniem najwyraźniej widać w logice walki z przestępczością. Prawica, która uważa, że ludzie są raczej źli, skupia się na surowym karaniu. Lewica, uważająca, że ludzie są wewnętrznie dobrzy, koncentruje się na socjalizacji i unikaniu pokus. Prawicowa kara ma przerażać, a lęk przed karą ma powstrzymywać przed łamaniem normy. Lewicowa kara ma służyć resocjalizacji i powrotowi do wspólnoty dobrych ludzi.

Tu dochodzimy do jądra problemu, czyli do tak zwanych skryptów afektywnych opisujących emocjonalne predyspozycje lewicy i prawicy. Zdaniem Tomkinsa, rodzaj skryptu zależy głównie od stylu wychowania. Człowiek nie rodzi się socjalistą ani konserwatystą, ale gdy idzie do liceum, jego postawa jest już w dużym stopniu zdeterminowana. Jeśli rodzice (w mniejszym stopniu nauczyciele) koncentrują się na pragnieniach dziecka, zachęcają je do wyrażania potrzeb i uczuć, jeśli szanują opinie, które dziecko wyraża, to wytwarza ono tak zwany pozytywny skrypt afektywny. Jeśli natomiast rodzice i wychowawcy skupieni są raczej na posłuszeństwie i egzekwowaniu zachowań zgodnych ze społecznymi normami, to rośnie prawdopodobieństwo wytworzenia skryptu negatywnego.

Tak zwany „pozytywny skrypt afektywny”, typowy dla osób o lewicowych poglądach, objawia się skłonnością do współdziałania (spójność lewicy jest typowym symptomem), społeczną aktywnością (tak zwany trzeci sektor jest zwykle bliższy lewicy), skłonnością do twórczości – zwłaszcza artystycznej (nie przypadkiem większość świata nauki i sztuki zwykle popiera partie lewicowe i stąd niechęć prawicy do tak zwanych intelektualistów).

Natomiast „negatywny skrypt emocjonalny” typowy dla osób o prawicowych poglądach, wyrastający z wiary, że człowiek jest zły i słaby z natury, powoduje, że ludzie prawicy częściej czują i objawiają niepokój, złość, wrogość, pogardę, wstręt, czy gniew wobec innych („źli ludzie na to zasługują”). Częściej też ludzie prawicy zwracają uwagę na tego rodzaju emocje u partnerów albo konkurentów i mniej innym ufają. To oczywiście bardzo utrudnia prawicy współpracę, porozumienie, budowę trwałych formacji politycznych, tworzenie koalicji i sprawowanie władzy.

Całość TUTAJ.

bumelant
O mnie bumelant

---------------------------------------------------------------------- Człowiek Podróż za horyzont ---------------------------------------------------------------------- Polecam blogi: wyrus miras Jarecki Foxx Nicpoń Timmy nielubiegazety2 Futrzak Boomcha Budyń M.Tyrpa Freeman Castaneda Sędzia Marion Waits Andrzej karlin Junona Łęski feministka Misqot Maryla Bazak Lubelski Anna

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka